06.10.2013 –– technika –– Jakub Sochor

Letos v listopadu proběhne prostřednictvím portálu RM Auctions aukce vzácného automobilu Lincoln Indianapolis, který byl v roce 1955 upraven karosárnou Boano a prezentován na autosalonu v Turíně. Vůz je opatřen výrazným oranžovým lakem, zdobí jej chromové doplňky a pod kapotou ukrývá osmiválcovou pohonnou jednotku.

Americké vozy 50. let minulého století lze poznat již na první pohled. Snadná identifikace modelů z USA je dána zejména specifickým designem, díky němuž vzniklo mnoho vozidel, jež vstoupila do povědomí jako tzv. automobily snů. Takto stavěné projekty se vyznačují dlouhými převisy a převážně futuristickými prvky, mezi něž patří rysy inspirované letectvím – například ocasní ploutve, konvexně klenutá okna či masivní chromové lišty a nárazníky.

V případě vozu Indianapolis od karosárny Boano, který byl před uvedením do aukce pečlivě restaurován, je řeč o dvou vertikálních plochách, v nichž jsou vsazeny dvě dvojice kulatých světlometů. Kola jsou částečně skryta, což přispívá nejen ucelenějšímu designu bočních partií, ale také aerodynamice. Ovšem nejvýraznějším rysem profilu je trojice výfuků, jež vybírají z masivních předních blatníků.

Exteriér doplňuje chromový dekor, který je obzvláště patrný na ohraničení prosklení. Štíhlý přední sloupek tvoří jen velmi tenkou hranici mezi bočními okny a čelním sklem a kontrastuje s rozměrnějším zadním sloupkem. Zadní světla jsou koncipována v obdobném stylu jako ta přední – jsou sdružena do prostoru, který je součástí mohutných zadních blatníků. Dobový styling dokreslují bílé bočnice pneumatik.

Vůz je poháněn osmiválcovým motorem o výkonu 200 koňských sil. Součástí výbavy je čtyřstupňová automatická převodovka, jejíž řadičku najdeme pod volantem na přístrojové desce sytě oranžové barvy. Rekonstruovanou kabinu zdobí čalounění, jež ozvláštňuje barevný kontrast v podobě tmavě hnědé a krémové barvy.

Čtěte další články na téma Lincoln, auto, aukceretro

Foto a zdroj: RM Auctions