29. srpna 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
V jedné z vesnic kousek od města Chotěboř si manželé s již odrostlými dětmi vyhlédli opuštěnou zemědělskou usedlost z roku 1922, kterou se rozhodli předělat na současné klidné a pohodlné bydlení. Spolu s architekty proměnili objekt se stodolou k nepoznání. Dominantou jsou modrá okna na jinak čisté stavbě.
„Malá usedlost má tvar velkého U s klenutými chlévy v prostřední části, chalupou a stodolou po stranách. Uprostřed v objetí obou křídel je pak polootevřený dvůr, chránící vstup do domu před zdejším, málokdy ustávajícím, větrem. Během průzkumů a následně i stavby se ukázalo, že značná část konstrukcí je v nevyhovujícím stavu. Část chalupy byla nově vyzděna z keramických tvárnic a izolována tak, aby dům mohl být efektivně vytápěn tepelným čerpadlem. Stodola musela být kompletně stržena a nahrazena novou dřevostavbou. Přesto jsme ponechali původní půdorysnou stopu domu a pouze mírně zvětšili objem podkroví. Pravé křídlo (původní chalupa) je i nadále obytným centrem domu, v prostřední části je patro určené pro návštěvy a v nové stodole jsou převážně technické prostory a zázemí,“ uvádí architekti Michal Schwarz a Jan Forman.
„Ze zápraží, krytého konzolou nové spojovací chodby, se přes zádveří vstupuje do převýšené haly s velkým oknem v patře nad schody. Světlo z něj se měkce odráží od zaobleného stropu z bílých palubek. Dveře z haly vedou do velké světnice, která zabírá celý půdorys levého křídla. Kachlová kamna s vyhřívanou lavicí pak světnici rozdělují na kuchyň s jídelnou a odpočinkový kout s velkým oknem mířícím do krajiny. V patře nad světnicí je hlavní ložnice a v prostředním křídle, podél dlouhé chodby, tři menší ložnice a koupelna. V nové stodola je garáž a sala terrena sloužící jako letní kuchyně,“ dodávají.
Na výsledné rekonstrukci je příjemná jeho nenásilnost a celkově venkovský nádech připomínající místy hospodářský statek. V exteriéru je zajímavé jen minimální oplocení bylinkové zahrádky a jinak jen přechod do louky pod domem. V interiéru svítí chladná modrá, která musí být srdcovou barvou některého z obyvatel, jinak by to teplejší barva výrazně rozsvítila a zahřála. Výběr nábytku je spíše historický a do takové usedlosti nenásilně a dobře zapadá. Projekt byl přihlášen do České ceny za architekturu, kde se do finále nedostal. I tak stojí za zmínku.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Barokní původně viniční dům v Praze se po velké rekonstrukci proměnil na stylovou usedlost
Čtěte další články na téma bydlení a rekonstrukce
Foto: Ivan Bárta
Zdroj: Rangherka 5 a Studio Jan Forman