20. května 2025 –– architektura –– Ondřej Krynek
Fortna je klášter bosých karmelitánů na Hradčanském náměstí v Praze s velkou historií. nedávno zde proběhla obnova zahrad, konkrétně rajského dvora a terasy. Neutěšený a bezduchý původní stav se proměnil na příjemné místo k návštěvě i posezení. Vznikly nové cestičky, osázení novou zelení plné trvalek pro celoroční zelenou zahradu. Nechybí ani vodní prvek v podobě cortenové vodní mísy fungující jako pítko pro ptáky.
„Rajský dvůr: Hlavní kompoziční princip vychází ze znaku karmelitánského řádu. Kříž na vrcholu hory Karmel je vepsán do dlažby v podobě pískovcové matrice. Jeho vertikální osa směřuje k pohoří Karmel v Izraeli. Hora je naznačena kruhovou plochou rozdělenou křížem do čtyř kvadrantů. Tři hvězdy ve znaku řádu představuje trojice stromů. Atmosféru doplňuje cortenová mísa s vodní hladinou odrážející nebe a okolí. Výsadby tvoří trvalky a keře s důrazem na sezónní proměnlivost. Stálezelené tvarované keře reprezentují vizuálně stálý prvek, v kontrastu s trvalkami a cibulovinami. Východní strana zahrady slouží jako kamenné patio, poskytující zázemí pro akce. Altán si zachovává svou původní podobu,“ uvádí autoři Lada Veselá z ateliéru Terra Florida a Jan Sulzer z ateliéru Sulzer Landscape Architects.
„Terasa: Dolní zahrada navazuje na tradici užitkových klášterních zahrad. Je uplatněna čtyřosá kompozice. Čtyři kruhové záhony z cortenové oceli jsou osázeny léčivými aromatickými bylinami. Obvodové zdi oživují hortenzie a pnoucí růže. Kompozici doplňují cibuloviny tradiční pro klášterní zahrady.
Obě plochy jsou střešní zahrady umístěné na masivní konstrukci historických sklepů s výškou substrátu do 0,5 m. Pro stromy byla konstrukce doplněna o hlubší výsadbové jámy,“ dodávají.
Na projektu je příjemný celý výsledek, kdy je z bezduché zahrady možné vytvořit místo, které bude kdekdo rád navštěvovat. Do proměny se mimo dvou ateliérů zapojila také komunita Fortny, která pomohla lépe proměnit prostor a propojit ho s plánovanými či již probíhajícími činnostmi. Bonusem místa byly už před rekonstrukcí dva vzrostlé stromy. Místo bude lákat i na své výhledy na Prahu. Projekt byl přihlášen do soutěže Česká cena za architekturu.
Čtěte související článek na DesignMag.cz

Výstava Garden Futures zkoumá design moderních zahrad v minulosti i budoucnosti
Čtěte další články na téma zahrada a Praha
Foto: Jan Sulzer, Benedikt Markel, Martin Micka
Zdroj: Terra Florida a Česká cena za architekturu