22. května 2025 –– architektura –– Ondřej Krynek
Po pěti letech od představení projektu ateliérem Zaha Hadid Architects bylo v čínském Šen-čenu otevřeno nevídané Shenzhen Science & Technology Museum. Nadpozemský tvar muzea připomíná vesmírné těleso ze sci-fi filmu. Kulovitý objem budovy směrem ke stanici metra se směrem od města rozpojuje a vrství do teras vyhlížejících do vědeckého parku. Fasáda je obložena dlaždicemi umocňující organický design objektu. Vizionářský je i interiér.
„Návrh muzea, které sousedí se stanicí šen-čenského metra Guangming, reaguje na svou polohu jako pevný kulovitý objem obrácený k městu a vymezující jihovýchodní roh nového vědeckého parku. Objem budovy se směrem na západ do parku rozprostírá a mění se v dynamický sled venkovních teras s výhledem do parku. Tyto terasy jsou funkčním rozšířením vnitřních galerií, které obklopují velké centrální atrium, a vytvářejí tak pro město nový významný občanský prostor,“ uvádí k čerstvě otevřenému muzeu ateliér Zaha Hadid Architects.
„Muzeum vědy a techniky v Šen-čenu zahrnuje 35 000 metrů čtverečních stálých a dočasných výstavních sálů a galerií, 6 000 metrů čtverečních pohlcujících divadel a kin a 5 400 metrů čtverečních výzkumných laboratoří, vzdělávacích zařízení a inovačního centra. Kromě toho se k výrobním a údržbářským dílnám připojuje 34 000 metrů čtverečních zázemí pro návštěvníky a skladovací prostory. Mnoho galerií v nové vědecké instituci v Šen-čenu vystupuje z podlahy a stěn jejího centrálního atria, zatímco jiné galerie se vznášejí nad úžasným měřítkem a kompozicí velkého veřejného prostoru atria a každá z nich poskytuje vizuální vodítka, která intuitivně vedou návštěvníky řadou vzájemně propojených prostor muzea,“ dodávají architekti.
Už v atriu je vidět rukopis londýnského ateliéru, který aktuálně vede Patrik Schumacher. Výrazné obložení dlaždicemi, střídání tmavých a světlých ploch, vystupující hmoty i liniové osvětlení pokračuje v podobě schodišť a výstavních ploch i dále v muzeu. Zajímavé a nezvyklé jsou také terasy v každém patře odkud je výhled do vědeckého parku. Dlaždice z nerezové oceli potom na fasádě umí odrážet různé osvětlení a budova se tak mění po celý den a může být zajímavě nasvětlená i v noci. Fasáda je pak opatřena povrchem vytvořeným oxidací, jenž má samočistící schopnosti.
Čtěte související článek na DesignMag.cz

Zaha Hadid Architects postaví v Shenzhenu futuristické muzeum vědy a technologie
Čtěte další články na téma Zaha Hadid Architects a muzeum
Foto: Virgile Simon Bertrand
Zdroj: Zaha Hadid Architects