29. listopadu 2007 –– architektura –– Ondřej Krynek

Vítězný návrh Národní knihovny Jana Kaplického z Future Systems bude podle posledních potvrzení opravdu stát na Letné a zřejmě bez velkých změn. Na vizualizacích vypadá knihovna zeleně, podle čehož si získala přezdívku chobotnice. Ve skutečnosti bude její barva v odstínu šampaňské a její interiér nebude tak výrazně fialový.

Hlavní změnou bude krom barvy především výška, která ve vizualizaci mírně převyšuje stromy. Ta bude ve skutečnosti daleko větší, ale přitom díky pyramidovému tvaru nebude mohutně narušovat vzdušný ráz vrchních partií Letné jako plánovaný nový Národní stadion.

Interiér by měl podle oficiálních informací laděn do výrazných barev, ale nemělo by to být tak drastické jako na vizualizacích, kterých se mnozí puritáni zalekli. O tom že nebude interiér tak výrazný a že jde spíše o upoutání pozornosti k projektu svědčí i londýnský stavba media Center nad kriketovým stadionem, která má podobně založený skořepinový tvar a uvnitř bílé stavby se tkví moderní, futuristický a jemně nafialovělý interiér.

Knihovna, která doufejme projde byrokratickou mašinerií a bude opravdu co nejdříve vystavěna by měla obsahovat automatický systém pro dopravu knih, který je velmi futuristický, moderní drahý a spolehlivý.

O tom, že stavba bude rušit panorama hlavního města se vede a vedlo především po vyhlášení vítězného návrhu mnoho diskusí, ale pokud bychom se podívali na zbylé návrhy v užším výběru je tento stejně jako druhé místo českých architektů velmi šetrné oproti mrakodrapovým kolegům.

Nechme na Letné vytvořit skvost moderní architektury a vymaňme se z zapšklého čecháčkovství. Je jisté že se knihovna stane turistickou atrakcí nejen pro našince, ale i pro cizince, kteří už teď obdivují například Tančící dům nebo komplex moderních staveb na Andělu.

Foto a zdroj: Future Systems