22. června 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
Na severu Česka v malebné obci Hamr na Jezeře vyrostl rodinný dům Spiegelbaude, který spíše připomíná honosnou chatu. Postaven je ze dřeva se sedlovou střechou a jeho hlavním bonusem je výhled a to díky proskleným stěnám domu a potom z terasy. Fasáda je z opáleného dřeva. Interiér pak v příjemné kombinaci bílé, dřeva a speciálních přírodních povrchů.
„Spiegelbaude, chcete-li Zrcadlovka, připomíná odlesk slávy starých zašlých časů, kdy ještě bývala lokalita vítaným letoviskem, hostitelem večírků, místem pro setkání rozličných výletníků a trampů. Vzhledem k tomu, že majitel má slabost, vášeň i lásku pro sklo ve všech jeho podobách, nemohlo být hlavním leitmotivem nic jiného než odraz okolní krajiny, podobně jako nedaleké jezero odráží husté porosty vegetace na jeho březích, nebo putující mraky na obloze nad hlavou. Sklo v různých barvách, podobách a frakci střepů jsme společně vytěžili jako základní stavební kámen pro terazzo z dílny pana Radima Skácela, vymývanou omítku, nebo prostý násyp na střeše krytého parkovacího stání. Spiegelbaude se se svým odrazem ztrácí ve svém okolí a připomíná vzdáleně velkou střechu levitující nad terénem,“ uvádí architekti z ateliéru A1 Architects.
„Stavebníkům jsme ve společné diskusi nabídli velikostí skromný dům, ovšem s velkorysou zastřešenou terasou v kontaktu s nedalekým jezerem. Středem domu a novým členem rodiny jsou akumulační kamna od Tomáše Jíry, která v chladných večerech vykouzlí nejeden úsměv na tváři a teplo, doslova kolem rodinného krbu. Kamna chytře oddělují prostor pro odpočinek od aktivního prostoru kuchyně a potřebného zázemí. Úroveň přízemí poskytuje také lesní a jezerní pokoj a koupelnu s parní sprchou, ze které uděláte dva kroky a jste v objetí bublin vířivky, jak jinak než s výhledem na jezero. Do výšin podkroví lze vystoupat po spirále betonového schodiště z dílny Břetislava Eichlera, která stojí doslova na špičkách, aby i přes veškerou tíhu své základní materie elegantně nabídla pohodlnou cestu k pracovně na galerii a dále do hostovského pokoje,“ dodávají.
I když je dům částečně prefabrikovaný je dojem z jeho architektury velmi dobrý a výsledek je příjemný. Pomáhá tomu i lokalita mírného svahu se vzrostlými stromy, především borovicemi. Vybavení domu působí trochu více jako honosná chata než rodinný dům. Najdeme zde mnoho hezkých prvků, ale i mnoho nevhodných prvků od kombinací různého druhu dřeva přes nevhodně zvolené osvětlené až po umístění televize. Celkový dojem je ale hlavně díky povrchům a velkým proskleným plochám do zeleně skvělý. Projekt je přihlášen do soutěže Česká cena za architekturu.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Ve svahu na Vlčí hoře vyrostla chalupa Adolfka odkazující na původní boudu
Čtěte další články na téma bydlení a chata
Foto: David Maštálka
Zdroj: A1 Architects