7. května 2025 –– architektura –– Ondřej Krynek
Národní kulturní památka Vyšehrad má po nedávné nové identitě také nové informační centrum. Vzniklo v malém objektu bývalého bistra, které vzniklo teprve v roce 2016. Po celkové rekonstrukci vznikl u Leopoldovy brány v ulici V Pevnosti malý, ale moderní prostor, který dýchá svěžestí, moderností a nadčasovostí. Příjemně řešené jsou materiály i vybavený samotného interiéru informačního centra.
„Celý objekt prošel, v rámci vestavby infocentra, modernizací, která měla za cíl ho adaptovat pro novou funkci a také reagovat na měnící se potřeby společnosti a vztahy v lokalitě. V neposlední řadě pak bylo cílem adaptovat objekt podle zásad, které vedení NKPV aplikuje napříč celým areálem s vyšším cílem, kterým je estetizace a zjednodušení orientace v celém areálu. Pro fungování infocentra je nezbytná komunikace s parterem, která je nově zajištěna rozměrným fixním zasklením doplněným o plné, solidní dveřní křídlo s výrazným dřevěným madlem. Optická komunikace s parterem tak sama o sobě vytváří možnost prezentace programu areálu kolemjdoucím,“ uvádí architekt Václav Kastner, který je autorem návrhu rekonstrukce.
„Prostorem infocentra provádí návštěvníka výrazná organicky tvarována autorská světelná linie, která vede od vstupu přes orientační plán areálu a vitrínu s upomínkovými předměty, až k řemeslně zpracovanému informačnímu pultu. Linie je symbolicky zavěšena na 24 závěsech a její tvarování je odkazem na výškové členění Vyšehradu. Materiálové řešení je solidní, má jednoduchou nadčasovou estetiku a vychází z tradičních řešení a principů užívaných v rámci areálu. Jsou použity tradiční omítky, lité teraco s pojivem v cihlově červené barvě a se vsypem světlešedých kamínků odkazujících na historické dlažby v areálu, dubové dřevo a kovářské prvky,“ dodává.
Interiér informačního centra používá osvědčenou nadčasovou klasiku, kde kombinuje bílou výmalbu s černými kovovými prvky a masivním dřevem nebo dýhou. Nechybí posezení na dřevěných krychlích, které minimalisticky prostor vyplňují a umožní případné čekání na informace. Také osvětlení formou LED neonu je sice aktuální trend, ale do prostoru se dobře hodí, láká také směrem z ulice. Dobře zvolené je také značení logem. Jediným nejistým prvkem je absence většího označení informačního centra mimo malé tabulky. Projekt byl po zásluze přihlášen do soutěže Česká cena za architekturu.
Čtěte související článek na DesignMag.cz

Nové proboštství na Pražském hradě prošlo citlivou rekonstrukcí a rozšířilo se o nové přístavby
Čtěte další články na téma rekonstrukce a Praha
Foto:
Zdroj: Václav Kastner a Česká cena za architektur