9. května 2025 –– architektura –– Ondřej Krynek
Aby dítě jedlo na svůj oběd kvalitní stravu a ještě ve skvělém prostředí je asi sen každého rodiče. Školní jídelny v Česku nejsou ty, které by alespoň po estetické stránce mohly udávat světové trendy. Výjimkou je Plzeň, kde v Mikulášském gymnáziu vznikla jídelna snů. Stará budova školy se směrem do zahrady rozšířila pavilonem s plochou zelenou střechou a terasou. Obklopená je zelení a nabízí skvělý výhled.
„Budova gymnázia je z roku 1913 a je památkově chráněná. V původním návrhu se s jídelnou nepočítalo a tak žáci vždy docházeli na obědy do jiných škol. V době covidu se ale situace zkomplikovala a tak bylo nutné vyřešit vlastní stravování alespoň pro první stupeň. Uvnitř budovy nebylo místo a tak bylo rozhodnuto zastavět malý asfaltový dvorek a co nejmenší část školní zahrady. Zahradu má pronajatou dlouhodobě Alpinum klub Plzeň. Klub se stavěl k přístavbě negativně, ale pan ředitel oponoval, že je to přeci školní zahrada, která patří škole. Nakonec vznikl kompromis, kdy jsme návrh minimalizovali s ohledem na rostliny v zahradě a děti mají úžasný výhled krásné zahrady. Díky velkému prosklení můžou strávníci naplno vnímat zahradu a klub nemusí mít obavy z narušování křehké rovnováhy v zahradě,“ uvádí ateliér Pro-Story, který je autorem návrhu.
„Přístavba je navržena z udržitelných materiálů a má působit dočasně. Je navržená z recyklovaných a recyklovatelných materiálů. Vlastní jídelna je lehce vykonzolovaná nad zahradu a měla by působit tak, že jí tam někdo opatrně položil. Stejně tak řešení detailu napojení na historickou fasádu je minimalistické. Pokud v budoucnu vznikne na jiném místě jiná, větší jídelna, tak tato stavba se jednoduše od gymnázia odpojí,“ dodávají architekti.
Skvělý výsledek vznikl díky několika faktorům – například osvícenému přístupu školy, která zvolila vhodný architektonický ateliér. Ten navrhl jednoduchou prosklenou stavbu, která je ideálním příkladem pro ostatní instituce. Přístavba s kapacitou 70 míst a 300 obědů je minimalistická, interiér vyniká i jednoduchými prvky, jako jsou kulatá okna nebo červený akcent. Hlavním bonusem zůstává prosklená stěna a především terasa. Projekt soutěží o Českou cenu za architekturu.
Čtěte související článek na DesignMag.cz

Venkovní učebna pro děti v Praze má podobu dřevěného altánu s prosklenými stěnami
Čtěte další články na téma škola a Plzeň
Foto: Tomáš Hejzlar
Zdroj: Pro-Story a Česká cena za architekturu