19. února 2018 –– architektura –– Ondřej Krynek
Kodaňské architektonické studio EFFEKT dostalo nelehký úkol rozšířit nejstarší dánské město Ribe. Projekt nazvaný Støberikvarteret počítá s přístavbou a zahuštěním jedné z okrajových oblastí města a to moderní dostavbou, která se však inspiruje v původní městské zástavbě. Rozsáhlý projekt počítá s vkusným řešení, jenž by mohlo být vzorem.
Na jihozápadě Dánska najdeme v ploché krajině malé asi osmitisícové městečko Ribe. Postaveno bylo na písečných březích obklopených bažinami, mokřadami a řekami, které výrazně omezují možnosti jeho rozšíření. Proto má městečko, které nedávno oslavilo 1300 let, jasné hranice a je navíc hustě osídleno.
Architekti z ateliéru EFFEKT dostali od místní samosprávy za úkol navrhnout rozšíření města v jeho jižní části, kde byl zrušen původní litinový průmysl. Projekt o rozloze 55 hektarů počítá s plnohodnotným rozšířením města v obdobném duchu, jako je stará část. Architekti se inspirovali původní zástavbou a navrhli nové bytové a rodinné domy, obchody, parky a kompletní infrastrukturu.
Celý projekt počítá s respektováním přízemní výšky domů tak, aby dominantou nadále byla místní katedrála. Respektovány budou i materiály na výstavbu, kde opět budou použity cihly, dřevo a kámen. Moderní čtvrť by tak měla nabízet moderní bydlení, ale být plnohodnotně napojena na současné město. Nestane se tak satelitem, ale bude plně integrována. Celý projekt by mohl být vzorem pro rozšiřování a zahušťování měst.
Čtěte další články na téma bydlení a Dánsko
Foto a zdroj: EFFEKT