6. října 2018 –– události –– Ondřej Krynek
V Uměleckoprůmyslovém museu v Praze byla ve čtvrtek otevřena výstava Perspektivy keramické tvorby, která ukazuje experimentální přístupy v navrhování a výrobě keramiky. Zaměřuje se na práce studentů evropských škol a tedy i českých a slovenských. Až do 11. listopadu na ní můžete pohlédnout do budoucnosti keramické tvorby a seznámit se s největšími talenty.
„Z výstupů workshopu se rodí dobře navržené projekty, předměty spojené s tématem kultury stolování využívají nové technologie jak pro vlastní výrobu, tak pro vyjádření společenských změn. Staré technologie se setkávají s novými. Důraz je kladen na funkci, avšak roli zde hraje také iracionální myšlení vedoucí ke zdánlivě bláznivým a nepoužitelným nápadům, z nichž se nakonec mohou vyvinout ty nejrevolučnější inovace,“ říká kurátorka Riikka Latva-Somppi k workshopu v německé porcelánce Kahla, kde celý projekt před lety odstartoval.
Studenti ze čtyř partnerských univerzit se tehdy sešli, aby hledali nové možnosti keramického materiálu a výrobních technologií. Témat bylo hned několik jako životní prostředí, ekologie, 3D tisk, ekonomika a společenské změny. Na výstavě samozřejmě nechybí ani čeští zástupci, dnes už v mnoha případech renomovaní tvůrci. Výběr exponátů prováděli Milan Hlaveš a Dita Hálová sledováním sedmi na keramickou tvorbu zaměřených ateliérů.
Z pěti českých a jedné slovenské vysoké školy vybrali z klauzurních a diplomových prací nejzajímavější tvůrce, jejichž projekty mají úroveň srovnatelnou se zahraničními realizacemi. V expozici tak najdete vázy, sochy i užitnou keramiku, které navrhly Markéta Nováková a Mira Podmanická, Milan Pekař, Petr Stehlík, Studio Vobouch (Markéta Kalivodová a Richard Švejda), Matěj Polách a Vojtěch Říha (Superior Object), Roman Šedina nebo Zuzana Knapková.
Čtěte další články na téma keramika, porcelán a výstava
Foto a zdroj: Uměleckoprůmyslové museum v Praze