18. května 2025 –– umění –– Ondřej Krynek
V italských Benátkách aktuálně probíhá 19. ročník Bienále architektury. Bohužel bez české účasti formou vlastního pavilonu, který je uzavřen. I přesto česká účast na akci je a to formou experimentální 3Dtištěné struktury, jejíž autorem je uznávaný Federico Díaz. Projekt nazvaný Biotopia: Propagative Structures je inspirován přírodou, konkrétně mangrovy. Výsledná instalace má pomoci k nasměrování na udržitelnější obývání naší planety.
„Projekt Biotopia: Propagative Structures je součástí hlavní výstavy letošního architektonického bienále kurátorovaného Carlem Rattim a je umístěn v Corderii Arsenale. Skládá se ze dvou klíčových částí – prostorové instalace a filmového eseje. Fyzickou instalaci – organicky tvarovaný objekt vytvořený technologií 3D tisku – navrhl Federico Díaz jako prototyp architektury, která není stavěna, ale roste. Struktura reaguje na okolní prostředí, rozšiřuje se a zaniká podle potřeby a demonstruje architekturu inspirovanou kořenovým systémem mangrovů – odolným, adaptivním a soběstačným ekosystémem. Filmový esej, vytvořený týmem The Why Factory pod vedením Winyho Maase, doplňuje fyzický objekt spekulativní vizí: sleduje vývoj biomateriálů a jejich možný dopad na městské prostředí budoucnosti. Vizuálně sugestivní narativ propojuje vědecké poznatky s uměleckou imaginací a představuje svět, kde architektura funguje jako živý organismus – produkuje energii, filtruje vodu, reguluje klima a poskytuje útočiště nejen lidem, ale i dalším formám života,“ popisují projekt autoři.
„Biotopia: Propagative Structures představuje fyzický model architektury budoucnosti – základní kámen nebo semeno, které je určeno k „zasazení“ a růstu v konkrétním prostředí. Instalace neukazuje finální stav, ale potenciál: slouží jako prototyp adaptivního habitatu, jenž se přizpůsobuje podmínkám, do nichž je umístěn, a v průběhu času se mění, rozvíjí a regeneruje. Tento přístup překračuje tradiční pojetí architektury jako statické struktury a navrhuje místo toho živý systém – inteligentní, ekologicky propojený a materiálově cirkulární. Projekt spojuje technologickou vizi s biologickými principy, inspiruje se logikou kořenových sítí a navrhuje architekturu, která se nejen začleňuje do svého ekosystému, ale stává se jeho aktivní součástí,“ dodávají s tím, že vystaven bude do 23. listopadu 2025.
Čtěte související článek na DesignMag.cz

Federico Díaz ozdobil robotem výdech z tunelu Blanka a přidal Praze umělecké dílo
Čtěte další články na téma instalace a Federico Díaz
Foto: Celestia Studio
Zdroj: Federico Díaz a Winy Maas