1. května 2025 –– umění –– Ondřej Krynek
Jen jediný rok od vyhlášení výsledků otevřené designérské soutěže, kterou vyhrála dvojice Eduard Herrmann a Josef Tomšej, byl na první pražský hřbitov instalován nový orientační systém. Bubenečský hřbitov je prvním, který získal moderní, jednoduchý, nadčasový a zároveň na historii odhazující orientační systém určený zatím výhradně pro Prahu. Následovat budou poté další hřbitovy.
„Design se opírá o technologii lití kovu do forem, která má v Praze dlouhou tradici nejen u hřbitovních navigačních prvků. Kónické sloupy a minimalistické desky jsou variabilní a je možné přizpůsobit je potřebám daného hřbitova, konkrétnímu účelu či informaci. Technologie lití kovů zaručuje dlouhou životnost, což je ověřeno na historických hřbitovních prvcích,“ uvádí designéři k vítěznému návrhu z roku 2024, který vychází z historických forem a snaží se respektovat tradici i když není historizující.
„Naším záměrem bylo vytvořit prvky, které respektují historii místa a zároveň přinášejí čistý estetický dojem. Na hřbitovech jsme strávili mnoho času a všimli jsme si, že původní označníky z dob habsburské monarchie stále dobře fungují a harmonicky zapadají do prostředí,“ říkají ke své práci Eduard Herrmann a Josef Tomšej.
Vítězná návrh orientačního systému je velmi široký a obsahuje velkou řadu prvků jako informační cedule, směrové šipky, vitríny, nápisy, kohouty na vodu nebo cedule určené pro adopci hrobů. Prvním hřbitovem, který dostal nový orientační systém je Bubenečský hřbitov, následovat bude Hostivařský hřbitov. Během roku 2025 a dalších let je postupně v plánu nový systém aplikovat i na další pražské hřbitovy.
Čtěte související článek na DesignMag.cz

Pražské hřbitovy budou mít jednotný orientační systém a vlastní specifický mobiliář
Čtěte další články na téma grafika a Praha
Foto: Vojtěch Veškrna
Zdroj: Eduard Herrmann a Josef Tomšej