6. července 2025 –– architektura –– Ondřej Krynek
V roce 1692 byl v zahradě v zámku v Českém Krumlově postaven letohrádek Bellarie. V 18. století proběhlo několik úprav a v roce 1958 bylo přidáno otáčivé hlediště, jemuž letohrádek dělal kulisu a postupně chátral. V loňském roce se však dočkal zasloužení záchrany a památkové obnovy do své původní krásy. Neobnovil se jen exteriér historicky cenného objektu, ale také interiér a zpřístupněn byl veřejnosti.
„Celkový stav letohrádku před obnovou byl nejhorší za celou více než třísetletou existenci. Stavebně technicky ale zejména druhem a možností využití neodpovídal jeho historické, urbanistické a architektonické hodnotě. Stavba patří mezi zcela unikátní památky. Záchrana a památková obnova obsahovala rekonstrukci kočárových ramp, teras a vnějších schodišť, obnovu fasád, konsolidaci svislých dřevěných konstrukcí, stropů, krovů a střechy, obnovu místností sálové dispozice přízemí a 1. patra, s restaurováním malované výzdoby, opravu oken, dveří a okenních žaluzií. V suterénu pak došlo k restaurování groty (umělé jeskyně), konzervaci s doplněním funkčnosti zařízení dobové kuchyně s jídelními výtahy. Výměnu prvků zdravotních a elektro instalací doplnil nově požární a zabezpečovací systém,“ uvádí Atelier Domus a Miloslav Hanzl, kteří rekonstrukci a obnovu prováděli.
„Zpřístupnění letohrádku Bellarie pro širší veřejnost, s kuchyní včetně unikátního mechanismu s efektem tzv. stolečku prostři se, restaurovanou grotou a sály s dobovou výmalbou, posílilo nabídku pro návštěvníky areálu zámku Český Krumlov. Umožnilo tak vnímání širších souvislostí a principů mimořádně významného souborného uměleckého díla – které bezesporu Bellarie se zahradou představuje,“ dodávají autoři.
Při pohledu do roku 2011 před obnovou a do současnosti, by se dalo říct, že jde o úplně jiný objekt. Ze zanedbané stavby se stal pohádkově zářící letohrádek, jehož barevnost, výzdoba, vybavení a nálada se posunuly do doby svých nejlepších časů. Nejvíce zaujmou taneční sály, jídelny a sálů v druhém patře, které svou výzdobou umí vyrazit dech. Projekt rekonstrukce byl přihlášen do České ceny za architekturu, kde však další nominaci nezískal.
Čtěte související článek na DesignMag.cz

Zámek Vranov nad Dyjí má obnovenou středověkou strážní věž z počátku 14. století
Čtěte další články na téma rekonstrukce a zámek
Foto: Miloslav Hanzl
Zdroj: Atelier Domus, Miloslav Hanzl a Česká cena za architekturu