11. července 2025 –– architektura –– Ondřej Krynek
Postupná revitalizace celého Výstaviště Praha v Holešovicích pokračuje a po nedávné obnově Křižíkových pavilonů bychom se brzy měli dočkat i proměny prostoru přímo před Průmyslovým palácem. Zcela se mění urbanistické rozložení plochy, kdy se do střední části vrátí velký pruh zapuštěné zeleně, kterému by mohly stínit vzrostlé stromy. Nový bude žulový chodník i napojení na okolní trasy.
„Systém modrozelené infrastruktury přivádí dešťové vody primárně do zelených ploch a další potřebná závlaha centrální louky je zajištěna prostřednictvím akumulačních nádrží. Výsledkem je udržitelný, klimaticky odolný veřejný prostor, který přirozeně reaguje na současné výzvy městského prostředí. V návrhu se klade důraz nejen na adaptaci na změnu klimatu a modrozelenou infrastrukturu, ale také na kvalitu městského mobiliáře. Stromy s velkými korunami, pobytové trávníky a výsadby cibulovin či trvalek vytvářejí komfortní prostředí pro každodenní i výjimečné aktivity,“ uvádí k návrhu Studio Perspektiv.
„Nově definovaná hlavní osa navazuje na symetrii Průmyslového paláce a ulici Dukelských hrdinů. Centrální prostor tvoří dlážděný koberec z béžové žuly, který odkazuje na původní charakter povrchů a vede návštěvníka napříč celým areálem až ke Křižíkově fontáně. Sekundární osy respektují historickou kompozici a přirozeně vymezují těžiště před jednotlivými budovami.Zeleň v návrhu hraje klíčovou roli nejen esteticky, ale i funkčně. V centrální části vzniká výrazný pobytový trávník ve tvaru mělkého „bazénu“, jehož hloubku definuje profil terénu a obruba navazující na dlažbu. Tento prostor bude sloužit jako přirozené místo setkávání, odpočinku i dětských her ve stínu vzrostlých stromů. Návrh vegetačních prvků vychází z historických výsadeb a doplňují jej odolné druhy s výraznou schopností zadržovat vodu a přirozeně ochlazovat prostředí,“ dodávají autoři.
Čtěte související článek na DesignMag.cz

Křižíkovy pavilony na výstavišti prošly po 33 letech rekonstrukcí a jejich střechy dostaly skvělé využití
Čtěte další články na téma urbanismus a park
Foto a zdroj: Studio Perspektiv