21. května 2025 –– architektura –– Ondřej Krynek
Dětí je hodně a školek i škol málo, což platí obzvlášť v některých částí v Praze. Proto naštěstí vznikají školky soukromé a to včetně lesních školek, kde jsou děti vychovávány k poznávání a soužití s přírodou. Jedna taková školka vznikla v Praze na Žižkově na takovém neutěšeném místě. Decentně oplocený areál s dřevěnými domky, vyvýšenými záhony, ohništěm a posezením nabízí dětem skvělé vyžití.
„Vznikla v málo využívaném prostoru pod vrchem sv. Kříže, a má být součástí budoucího parku Zahrady pod Parukářkou, podle studie týmu architekta Jiřího Pleskota. V prostředí městské divočiny dnes školka umožňuje dětem každodenní kontakt s přírodou, vnímání proměn ročních období, nabízí jim vlastní krajinu dětství. Projekt zadala MČ Praha 3, vznikl za podpory ředitelky MŠ Milíčův dům a ve spolupráci s Asociací lesních mateřských škol. Vytváří zázemí pro 18 dětí a jejich průvodce, přičemž rozhodující část dne probíhá venku, v přímém kontaktu s okolním prostředím,“ uvádí autoři školky z ateliérů Terra Florida a Ateliér Jasné
„Významná byla spolupráce architektky a krajinářské architektky od konceptu po detail. Výsledkem je atypická školka, navržená s ohledem na budoucí charakter veřejného prostoru parku, s respektem ke stávajícím přírodním prvkům, místům i trasám pohybu. Areál o rozloze 800 metrů čtverečních tvoří přírodní zahrada a tři subtilní montované dřevostavby – jídelna, ložnice a toalety – které rámují chráněné centrální prostranství. Objekty i zahrada jsou koncipovány jako udržitelné, z přírodních materiálů, v principu pedagogiky lesních mateřských škol. Pavilony z neupravovaného modřínu s extenzivními zelenými střechami a uzavíratelnými okenicemi nejsou trvale vytápěné; zázemí zajišťují jen v nepříznivém počasí, pouze jídelna má kamna na dřevo. Pavilony časem zarostou popínavými rostlinami, stejně jako dočasné oplocení školky. Zahrada nabízí prostor pro tvorbu a venkovní práci a především pro volnou hru, je tu místo pro ranní kruh, ohniště, pěstební záhony a ovocné stromy a keře, má tak sloužit jak výchově, tak podporovat biodiverzitu a mikroklima místa,“ dodávají.
Je s podivem, že v Praze a okolí je jen velmi málo takových projektů. Přitom jejich design do jakékoliv krajiny skvěle zapadá a díky množství zeleně navíc svému okolí pomáhá. Architektům se v tomto případě podařilo vytvořit místo, které si děti jistě zamilují. Vybavení je sice podřízeno nízkému rozpočtu i přesto vypadá lépe a vkusněji než většina obyčejných mateřských škol. Více takových projektů s dobrými architekty. Realizace školky byla přihlášena do soutěže Česká cena za architekturu.
Čtěte související článek na DesignMag.cz

V jihomoravských Šlapanicích vyrostla mateřská škola s designem připomínajícím přímořskou vilu
Čtěte další články na téma škola a Praha
Foto: Martin Micka
Zdroj: Terra Florida a Ateliér Jasné