7. července 2025 –– architektura –– Ondřej Krynek
Asi čtyřtisícové město Nové Město pod Smrkem, které najdete v Libereckém kraji kousek od polských hranic, má nové Mírové náměstí. Velká plocha, která je centem města, prošla totální rekonstrukcí, kde nezůstal jediný původní kus ani původní strom. Výsledkem je moderní pojetí centra města s množstvím nově vysazených stromů, zelení, posezením, osvětlením a nově i kašnou. efektně působí i v noci.
„Pravidelnost a řád, které formovaly hornická města minulosti, se odrážejí i v návrhu obnovy Mírového náměstí v Novém Městě pod Smrkem. Inspirace renesančními ideály ideálního města se proplétá s tvrdými kořeny hornické tradice a dává náměstí nový život. Geometrická mřížka, jasné linie a pečlivě volené proporce jsou nástrojem, kterým návrh vrací tomuto místu jeho důstojnost a jedinečnost. Koncept staví na kontrastu mezi přísným geometrickým základem a živoucí energií zeleně. Geometrická mřížka o rozměrech 3,75 x 3,75 metru nyní pokrývá celý středový prostor náměstí, což posiluje jeho jednotný charakter a propojení s okolím. Širší hladké pásy o šířce 25 cm oddělují jednotlivé čtverce, zlepšují pochozí komfort a definují rastr parkovacích stání. Mřížka vychází nejen z měřítka městské struktury, ale také z lidského měřítka s cílem vytvořit z rozlehlé plochy náměstí prostor přívětivý pro pobyt návštěvníků,“ uvádí architekti z ateliéru City Upgrade.
„Výrazným prvkem je stopa původního objektu radnice, která je zpracována z hladké velkoformátové dlažby světlého odstínu. Tato plocha je zarovnána s úrovní náměstí a může sloužit jako pomyslné pódium pro kulturní akce nebo jako ozvláštnění prostoru náměstí. Pobytové schody, nyní široké přes tři moduly, integrují stromy a vegetaci a nabízejí místa k sezení i přirozený stín. Stromy na náměstí jsou rozmístěny dle geometrického rastru, přičemž plochy určené pro zeleň jsou doplněny nášlapnými prvky. Tyto plochy tak mohou být využívány nejen k odpočinku, ale i jako herní prostor pro děti. Na severní straně náměstí je umístěna kašna, která je stíněna stromy v klasičtějším rozestavení. Tyto stromy nebrání průhledu na kostel a sochu sv. Jana Nepomuckého. Osvětlení náměstí je navrženo tak, aby podtrhovalo rozdílné režimy jednotlivých částí prostoru,“ dodávají.
Pro místní musel být šok, když se vzrostlé stromy na náměstí musely pokácet a místo nich začaly na náměstí probíhat dramatické stavební úpravy. Výsledek však stojí za to. Vysázených stromů je mnohonásobně více a to včetně další zeleně, která doufejme bude v létě náměstí dostatečně ochlazovat. Příjemná je kombinace betonu, žuly a kamenů. Stálým nešvarem jsou parkovací místa, bez kterých by se náměstí jistě obešlo a dalo by se nahradit užitečnějším využitím od zahrádek kaváren přes hřiště nebo třeba vodní prvky. Projekt byl přihlášen do soutěže Česká cena za architekturu.
Čtěte související článek na DesignMag.cz

Moravské náměstí v Brně má po revitalizaci skvělý park s velkou vodní plochou a fontánou uprostřed
Čtěte další články na téma náměstí a urbanismus
Foto: Jiří Alexandr Bendář
Zdroj: City Upgrade a Česká cena za architekturu