1. září 2024 –– architektura –– Ondřej Krynek
Světově proslulá univerzita v německém Stuttgartu, respektive její odnože ICD a ITKE, vytvořili experimentální dřevěnou rozhlednu Urbach Tower, která se tyčí nad městem Urbach. Přibližně 14 metrů vysoká dřevěná struktura má design díky charakteristickému smršťování dřeva. Designéři a konstruktéři tak věž místo pracné strojové výroby nechali tvarovat sami při sušení. Na rozhlednu je možné vystoupat díky točitému kovovému schodišti uvnitř.
„Věž Urbach je unikátní dřevěná stavba. Design věže vznikl díky novému procesu samovolného tvarování zakřivených dřevěných prvků. Tento průkopnický vývoj představuje změnu paradigmatu ve výrobě dřeva od složitých a energeticky náročných procesů mechanického tvarování, které vyžadují těžké stroje, k procesu, při němž se materiál tvaruje zcela sám,“ uvádí tým z University of Stuttgart.
„Tato změna tvaru je poháněna pouze charakteristickým smršťováním dřeva při poklesu jeho vlhkosti. Komponenty pro 14 metrů vysokou věž jsou navrženy a vyrobeny v plochém stavu a během průmyslově standardního technického sušení se autonomně transformují do konečných předpokládaných zakřivených tvarů. Tím se otevírají nové a nečekané architektonické možnosti pro dřevěné konstrukce s využitím udržitelného, obnovitelného a lokálního stavebního materiálu,“ dodávají autoři.
Rozhledna vzdálená jen něco přes tři hodiny jízdy od českých hranic je umístěna na kopci v lukách a nabízí výhled na Urbach nebo Schorndorf. Krom možnosti vystoupání na vrchol je k dispozici i malá postranní vyhlídka vytvořená v průrvě jednoho z panelů. Rozhledna byla složena ze zkroucených prefabrikovaných dílů na místě a to pomocí jeřábu.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
V pražské Hostivaři postavil Martin Rajniš ze dřeva objekt Včelín
Čtěte další články na téma rozhledna a Německo
Foto a zdroj: University of Stuttgart